צעירים רבים אשר זקוקים למשקפיים, מעדיפים היום לעבור ניתוח של הסרת משקפיים בליזר, ולהפטר מהתלות שיש להם במשקפיים. ניתוחי לייזר להסרת משקפיים הפכו להיות ניתוחים שיגרתיים. בעשרים השנים התפתחו שיטות חדשות, טובות ובטוחות יותר לניתוחים מסוג זה.

הסרת משקפיים בלייזר – התאמת שיטה למנותח

בעבר, ניתוחים להסרת משקפיים היו ניתוחים כירורגיים. היום, הניתוחים הם ניתוחי לייזר – ניתוחים ללא מגע של ידי הרופא. הניתוחים עורכים מספר קטן של דקות, ותוך כחצי שעה לכל היותר, מסתיים הטיפול בשתי העיניים.

לכל מנותח אמור הרופא להתאים את השיטה הטובה ביותר, בהתאם למבנה העין שלו, עובי הקרנית, המידה של עדשת המשקפיים שלו ועוד. השיטות השונות לניתוח הסרת משקפיים בלייזר תלויות באופן שבו מטפל המנתח בשיכבת האפיתל, הריקמה המונחת על הקרנית ומגינה עליה.

השיטות הנפוצות ביותר לשם הסרת משקפיים בלייזר

שיטת PRK
השיטה הוותיקה ביותר, בה מסיר הרופא את שיכבת האפיתל, ומבצע בעזרת קרן הלייזר את שיוף הקרנית. שיכבת האפיתל מתחדשת מעצמה תוך שלושה ימים, כמו עור שמתחדש כאשר נפצעים בכל מקום אחר בגוף.

שיטת LASIK
כיום, זאת השיטה המקובלת ביותר לשם הסרת משקפיים בלייזר, על פיה הרופא מבצע בעזרת הלייזר חיתוך של האפיתל, הוא מקפל אותו, וכך יוצר "חלון" דרכו הוא משייף את הקרנית על פי הצורך. לאחר מכן הוא מחזיר את האפיתל למקומו. לאחר הניתוח מתייצבת הראייה במהירות רבה.

שיטת LASEK
שיטה בה משתמשים לנתח את מי שאי אפשר לנתח על פי שיטתLASIK. בדרך כלל אנשים אשר קרנית העין שלהם דקה או שטוחה מידי. בשיטה זו, מסירים לגמרי את שיכבת האפיתל מעל הקרנית, ושומרים אותה בחומר משמר. לאחר מכן, משייפים את הקרנית במידת הצורך. לאחר השיוף, מחזירים את האפיתל למקומו על העין. ההחלמה אחרי ניתוח בשיטה זו ארוכה יותר, וכך גם התייצבות הראייה. על המנותח להגן על העין בכיסוי לסטיק במשך מספר ימים.

שיטת PRESBY LASIK
שיטת טיפול בלייזר לאנשים אשר משתמשים במשקפי מולטיפוקל, כלומר, יש להם גם קוצר ראייה, וגם החלשות שרירי העדשה – תופעה שקורית עם התקדמות הגיל.